KANATLI HAYVANLAR

Kanatlılarda (Tavuk, Hindi, Ördek vb.)  BAYKAL EM 1

Çoğu salmonellozis vakası, kontamine kanatlı eti ve yumurtasının tüketilmesiyle ilişkilidir. Salmonella serovar Typhimurium çoğunlukla kanatlıların sindirim sisteminde kolonize olurlarken, Salmonella serovar Enteriditis ise çoğunlukla yumurtacı tavukların sekumunda kolonize olmaktadırlar.

Salmonellozis vakalarının önlenmesi için kanatlı populasyonunda bu patojenik bakteri grubunun yaygınlığının azaltılması gerekmektedir. Probiyotik bakteriler ve rekabetçi kültürlerin kullanımı, kanatlılarda salmonellanın kontrolü için kullanılan potansiyel yöntemlerdir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminde etkili olurlar. Lenfosit aktivitesini yükseltir, antikor üretimini düzenler, fagosit hücrelerini ve antijen spesifik hücrelerini aktive ederler.

Rumen Mikroflorasını Düzenler

BAYKAL EM 1  PROBİYOTİK kullanmak, verimi artırabilecek potansiyel bütün uygulamalardan farklı olarak sindirim ve metabolizma sürecine ilave yük bindirmek yerine rumen mekanizmasının daha sorunsuz çalışmasını sağlayarak verimi ve verimliliği arttırır.

Yemden Yararlanmayı Arttırır

Ruminantların düşük kaliteli bitki materyalini hayvansal ürünlere dönüştürmesi, rumendeki mikroorganizmaların bitki polisakkaritleri olan selüloz ve hemiselüloz gibi yapısal maddeleri parçalama kabiliyetlerine bağlıdır.

Et ve Süt Verimini Arttırır

Probiyotikler yeme ve suya ilave edildiğinde; canlı ağırlık, süt verimi artışı, yem tüketimi ve sağlık faktörleri üzerinde olumlu etkiler sağlarlar.

KÜMES HAYVANLARINDA

BAYKAL EM-1  KARLILIĞİ ARTIRIR

Et ve yumurtaların endüstriyel üretiminde “Baykal EM-1” bağışıklığı arttırır, metabolizmayı uyarır, oksijenle doku tedarikini arttırır, karaciğer fonksiyonunu normalleştirir, civciv ve tavukların üretici fonksiyonlarında anormalliklere neden olmaz.

Mikrobiyolojik ürün Baykal EM-1, tavukların sindirim sisteminin mikroflorasını dengelemeye yardımcı olur ve bu, sırasıyla, enterokolit, dysbiosis, ishal vb. İle hastalığın azalmasını olumlu yönde etkiler.

Tavukların gastrointestinal kanalındaki mikrofloranın kompozisyonunun değiştirilmesi bir ay boyunca gerçekleşir.

Baykal EM-1 tavuk ölümlerini azaltır ve agresif gagalamayı önler, vitamin eksikliği, sindirilebilir azot miktarını artırmaya yardımcı olur. Büyümeye artırmaya yardımcı olur ve kış döneminde – yumurta miktarını arttırır, ayrıca kabukları sertleşir. Tavukların sağlığının iyileştirilmesine ek olarak, daha fazla besin içerdikleri için tavukların ve yumurtaların kütlesi de artar.

Yumurtadan çıktıktan sonraki ilk günlerde bile, “Baykal EM-1” yiyeceklerine eklenmelidir. En etkili yöntem, EM preparatının civciv ve tavuklarinizin beslemede kullanılmasıdır. EM gıda ile fermente edilen gıdalar amino asit içeriğini% 28 oranında arttırır, böylece kalitesini arttırır. Bu tür yiyeceklerktavuklar tarafından kolayca sindirilir, bu nedenle canlı kütlenin daha hızlı büyümesi olusur. EM hazırlığını alan tavuklarin dışkısı hemen mayalanmaya başlar.

     EM BİO TEKNOLOJİ A.Ş.

 

EM BİO TEKNOLOJİ A.Ş.